Toyota Sosnowiec o./Dąbrowa Górnicza - Kupno samochodu - na co zwrócić uwagę przy zakupie | Toyota

KUPNO SAMOCHODU

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY KUPNIE AUTA Z SALONU

Kupno samochodu wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem. Dlatego warto mieć stuprocentową pewność, że nasz wybór jest najlepszy z możliwych. Aby tak się stało, idealnym rozwiązaniem zostaje nabycie nowego samochodu z salonu. Podstawową przewagą takiej formy zakupu jest bowiem bezpieczeństwo oraz możliwość wyboru dokładnie takiego modelu i wyposażenia, jakie nam odpowiada. Poniżej przedstawiamy kilka rad, na co zwrócić uwagę podczas wizyty u dilera.

 

Jaką wybrać markę?

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, jest wybór marki pojazdu. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do swojej ulubionej, to oczywiście mamy ułatwione zadanie. Jeśli natomiast zastanawiamy się nad kilkoma, to ważne jest porównanie głównych cech wszystkich kandydatów. Kluczowym argumentem pozostaje oczywiście cena, ale istnieje wiele równie ważnych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Dobrze zatem bliżej przyjrzeć się rodzajom napędu, średniemu spalaniu, niezawodności czy wyposażeniu standardowemu.

Pod tym względem bardzo atrakcyjnie wygląda oferta Toyoty. Oto kilka powodów, dla których warto bliżej przyjrzeć się samochodom tej marki:

  1. Auta Toyoty od lat słyną z niezawodności, a co za tym idzie – wysokiej wartości przy odsprzedaży.
  2. Wszystkie Toyoty mają bogate wyposażenie standardowe nawet w niższych wersjach.
  3. Coraz więcej modeli Toyoty posiada napęd hybrydowy, dzięki któremu auta te są niezwykle oszczędne w eksploatacji.

Jaki wybrać napęd?

W obecnych czasach wybór odpowiedniego napędu staje się sprawą priorytetową. W wyniku zaostrzających się z roku na rok norm emisji spalin silniki Diesla odchodzą w zapomnienie. Kolejne miasta europejskie zapowiadają poważne ograniczenia związane z poruszaniem się samochodem z takim silnikiem. Z drugiej strony pojawia się coraz więcej ulg i przywilejów dla posiadaczy aut hybrydowych i elektrycznych. Dlatego mądrym wyborem jest na przykład zakup Toyoty z napędem hybrydowym, który wykorzystuje dwa źródła energii: silnik spalinowy i elektryczny.

Jakie są zalety takiej decyzji? Przede wszystkim ogromna oszczędność w spalaniu. Wystarczy porównać wyniki zużycia paliwa hybrydy z autem z silnikiem konwencjonalnym. Szybka kalkulacja i od razu widać, że posiadając hybrydę, jesteśmy w stanie zaoszczędzić rocznie nawet kilkanaście tysięcy złotych na samym tankowaniu. Co więcej, hybrydy posiadają mniej części narażonych na zużycie, a więc odpada także ich serwisowanie i wymiana. I co najważniejsze, są to auta bardzo dynamiczne i praktycznie bezawaryjne.

Co sprawdzić przy zakupie auta z salonu?

Obowiązkowym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, kupując auto z salonu, jest jazda testowa. To bardzo ważny element poznawczy, który da nam najszerszą wiedzę o danym modelu. Żadne opisy czy dane techniczne nigdy nie zastąpią rzeczywistego kontaktu z samochodem. Osobiste odczucia są tu czynnikiem decydującym. To właśnie podczas jazdy testowej możemy dotknąć i sprawdzić wszystkie funkcje, poczuć moc silnika, zachowanie na drodze, wypróbować działanie systemów bezpieczeństwa. Dodatkowo sprzedawca jest nam w stanie zaprezentować w praktyce poszczególne udogodnienia.

W odróżnieniu od zakupu samochodu używanego z nieznanego źródła nowe auto z salonu jest zawsze sprawne. Wszystkie części są nowe i brak jakichkolwiek znaków użytkowania przez poprzedniego właściciela. Dlatego wybierając się do salonu, nie trzeba angażować żadnego osobistego „znawcy” tematu, który pomoże nam ocenić stan techniczny auta. Nie musimy martwić się, jak bezpiecznie kupić samochód, ponieważ jest prosto z fabryki. Na pewno nie ma ukrytych wad i usterek, jest profesjonalnie przygotowany do jazdy i posiada wyłącznie oryginalne części. Pozostaje zatem skupić się na przetestowaniu auta i sprawdzeniu, czy odpowiada naszym oczekiwaniom.

O co pytać przy kupnie samochodu?

Wizyta w salonie dilerskim posiada także walory ściśle biznesowe. Podczas rozmowy ze sprzedawcą możemy bowiem wynegocjować bardzo atrakcyjne rabaty czy zniżki. Dlatego zawsze warto pytać o upusty i oferty specjalne, a także o alternatywne warunki finansowania. Jeśli na przykład nie chcemy od razu kupować auta za całą sumę, Toyota oferuje niezwykle korzystny Kredyt SMARTPLAN . Jego raty są średnio o 40% niższe od standardowego kredytu. Wystarczy wybrać wysokość wpłaty własnej, przez kilka lat płacić niskie raty, a na koniec umowy wymienić samochód na nowy. Co ważne, cała operacja odbywa się bez udziału banku.

Kolejnym punktem, który powinniśmy poruszyć w rozmowie z dilerem, jest kwestia doboru wyposażenia dodatkowego, opon zimowych czy akcesoriów. Dopytajmy o wszystkie szczegóły. Zazwyczaj lepiej jest wybrać jakiś pakiet wyposażenia, niż dopłacać osobno za każdą dodatkową rzecz. Poza tym często cena pakietu uwzględnia już rabat, a kto wie, może uda się jeszcze utargować coś więcej. Warto też pomyśleć przyszłościowo o momencie sprzedaży. Samochód lepiej wyposażony będzie miał lepszą cenę wyjściową na rynku wtórnym. To oznacza dla nas odzyskanie większej sumy na zakup następnego auta.

Lepiej także od razu zastanowić się, co będzie nam potrzebne w codziennej jeździe, i zadbać o dodatki akcesoryjne. Zamawiając hak holowniczy, możemy być spokojni na przykład o przewóz rowerów na wakacje lub holowanie przyczepki. Poprzeczki na relingi i boksy dachowe pozwolą nam spakować się na każdy wyjazd. Z kolei dodatkowe elementy stylizacyjne, takie jak listwy czy alufelgi, sprawią, że będziemy się czuli w naszym samochodzie jeszcze lepiej. Oczywiście wybór tych dodatków zależy od naszych upodobań, ale zamówienie ich od razu sprawi, że wyjedziemy z salonu autem wyposażonym dokładnie tak, jak chcemy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na zakup konkretnego modelu, dobrze jest jeszcze zastanowić się od razu nad możliwością wykupienia ubezpieczenia, a nawet dodatkowej gwarancji. Toyota daje 3-letnią gwarancję fabryczną na wszystkie modele, ale oferuje także kilka gwarancji dodatkowych. Na przykład BIS Gwarancja Serwisowa wydłuża ten okres do 5 lat. Jeśli natomiast wybierzemy auto hybrydowe, to wszystkie części układu napędowego od razu posiadają gwarancję na 5 lat. Gwarancję na akumulator hybrydowy można jednak corocznie odnawiać, aż do osiągnięcia przez samochód 10 lat.

Istotny z punktu widzenia finansowego zdaje się także moment zakupu nowego samochodu. Oczywiście okres wyprzedażowy pod koniec każdego roku jest pod tym względem najodpowiedniejszy. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że wtedy mamy już nieco ograniczony wybór. Możemy bowiem wybierać wyłącznie z aut już skonfigurowanych przed producenta, a poza tym w każdej chwili może się okazać, że dana wersja jest już niedostępna.

Kiedy zbliża się już ten upragniony dzień, w którym wreszcie wyjedziemy z salonu nowym autem, trzeba jeszcze załatwić kilka formalności. Najpierw konieczna jest wizyta w urzędzie gminy lub miasta. Tam w wydziale komunikacji na podstawie faktury wystawionej przez dilera należy zarejestrować nowy samochód na własne nazwisko. Następnie musimy wykupić polisę OC, a potem udać się do salonu z tablicami rejestracyjnymi, dowodem rejestracyjnym i naklejką legalizacyjną w celu odbioru auta. Jeśli na przykład kupiliśmy od razu hak holowniczy, to dobrze jest dość szybko postarać się o jego homologację, czyli jeszcze przed odbiorem kompletnych dokumentów z urzędu pojechać na dowolną stację diagnostyczną.

Podsumowanie

Jak widać, zakup nowego samochodu z salonu posiada wiele zalet. Przede wszystkim mamy pewność, że jest to zakup bezpieczny. Samochód jest sprawny i gotowy do jazdy, a my mieliśmy nieograniczony wpływ na jego wyposażenie czy choćby wybór koloru. Teraz pozostaje nam wyłącznie cieszyć się jazdą.