Toyota Sosnowiec o./Dąbrowa Górnicza - Patent Toyoty na nowy lakier zmieniający kolor | TOYOTA
30 kwietnia 2024

Toyota opatentowała nowy lakier zmieniający kolor

Lakier samochodowy, który w kontrolowanych warunkach może zmienić kolor przy użyciu światła i ciepła, to najnowszy patent Toyoty. Dzięki tej technice modyfikacja koloru auta będzie o wiele tańsza i łatwiejsza niż dotychczas.

Wniosek patentowy Toyoty z 2022 roku dotyczący lakieru, który umożliwia szybką i kompleksową zmianę koloru, został opublikowany przez Urząd Patentowy i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) w marcu 2024 roku. Rozwiązanie to mogłoby przysłużyć się zarówno dilerom w dostosowaniu oferty do preferencji klientów, jak i właścicielom pojazdów pragnącym być na bieżąco z trendami lub lubiącym zmiany.

Zmiana koloru samochodu to zabieg wymagający czasu, pracy i środków finansowych. Aktualnie przemalowanie auta wymaga kilku etapów i wiąże się z koniecznością pozostawienia go w serwisie przez co najmniej tydzień. Innym rozwiązaniem jest pokrycie samochodu folią winylową, jednak jest to sposób nietrwały i dość kosztowny.

Patent opracowany przez zespół Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America ma na celu znaczne przyspieszenie i ułatwienie procesu zmiany koloru pojazdu dla dilerów i warsztatów samochodowych. Technika nie wymaga nakładania dodatkowej warstwy zewnętrznej na karoserię, dzięki czemu można ją swobodnie stosować komercyjnie.

Zgodnie z opisem w zgłoszeniu, przebieg zmiany barwy jest dość szybki. Na początku samochód jest wprowadzany do specjalnego tunelu, który skonstruowany jest z elementów grzewczych otaczających pojazd z każdej strony. Następnie rozpoczyna się podgrzewanie powierzchni lakieru, nad którym porusza się panel emitujący światło, zwany modulatorem kolorów, dokonując pełnej transformacji. Aby uzyskać żądany kolor, konieczne jest zastosowanie światła o określonej częstotliwości oraz utrzymanie lakieru w ustalonej temperaturze przez odpowiedni czas.

Zgodnie z dokumentacją patentową Toyoty, proces zmiany koloru jest nadzorowany przez elektroniczną jednostkę sterującą (ECU) zainstalowaną w modulatorze kolorów. Urządzenie może obsługiwać zarówno operator, jak i robot. Modulator zdalnie nawiązuje kontakt z serwerem oraz wykorzystuje czujniki temperatury wbudowane w karoserię pojazdu, aby dostosować odpowiednie ustawienia do wybranego koloru.

Toyota potwierdza pozycję lidera innowacyjności

Patent dotyczący zmiany koloru pojazdu potwierdza pozycję Toyoty jako lidera w dziedzinie innowacji w branży motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych. W 2023 roku już po raz dziesiąty z rzędu marka zarejestrowała największą liczbę projektów w amerykańskim urzędzie patentowym w porównaniu z innymi firmami motoryzacyjnymi. Najnowszy ranking „Top 300 Organizations Granted U.S. Patents” opublikowany przez Intellectual Property Owners Association przyznaje Toyocie ogólnie 7. lokatę dzięki zdobyciu 2667 patentów tylko w Stanach Zjednoczonych w ciągu jednego roku.

Głównym celem badań, które Toyota prowadzi na całym świecie, jest przede wszystkim osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, przy jednoczesnym zachowaniu swobody mobilności dla wszystkich. Około połowa patentów zgłaszanych przez firmę dotyczy kluczowych obszarów przyszłego rozwoju motoryzacji, takich jak elektryfikacja napędów, systemy autonomicznej jazdy oraz technologie internetowe dla pojazdów. Obecnie w strukturach koncernu działa 20 dużych ośrodków badawczo-rozwojowych, z których pięć znajduje się w Ameryce Północnej, trzy w Europie, osiem w Japonii, a cztery w innych krajach Azji.